Butanska umetnost

Skalna slika Padmasambhava na severu Thimphuja

Butanska umetnost je podobna tibetanski umetnosti. Oboje temelji na Vadžrajana budizmu in njegovem panteonu učiteljev in božanskih bitij.

Najpomembnejša redova budizma v Butanu sta Drukpa-Kagju (sekta Rdečih kap, šola Kagju) in Njingma. Prvi je podružnica šole Kagju in je znan po slikah, ki dokumentirajo rodovnik budističnih mojstrov in 70 Je Khenpo (voditelji butanske meniške ustanove). Šola Njingme je znana po podobah Padmasambhave ('guru Rinpoče'), ki je zaslužen za uvajanje budizma v Butan v 7. stoletju. Po legendi je Padmasambhava skrival zaklade za bodoče budistične mojstre, zlasti Pema Lingpa, da bi jih našli. Tertoni so tudi pogoste teme njingma umetnosti.

Vsakemu božanskemu bitju so dodeljene posebne oblike, barve in / ali identifikacijski predmeti, kot so lotos, školjka, strela in skleda za hrano. Vse svete podobe so narejene po natančnih specifikacijah, ki so bile stoletja izjemno nespremenjene.

Butanska umetnost je še posebej bogata z različnimi vrstami brona, ki so skupaj znani pod imenom Kham-so (izdelani v Kham - zgodovinska tibetanska regija, ki pokriva območje, ki je v veliki meri razdeljeno med današnjo Tibetansko avtonomno regijo in Sečuan, z manjšimi deli v Qinghai, Gansu in kitajski provinci Junan), čeprav so izdelani v Butanu, ker je bila tehnika izdelave prvotno uvožena iz tibetanske regije. Stenske slike in skulpture so v teh regijah oblikovane na podlagi glavnih brezčloveških idealov budistične umetnosti. Čeprav je njihov poudarek na podrobnostih izpeljan iz tibetanskih modelov, je njihov izvor mogoče zlahka razločiti, kljub obilno vezenim oblačilom in bleščečim ornamentom, s katerimi so te številke bogato pokrite. V grotesknem svetu demonov so umetniki očitno imeli večjo svobodo delovanja kot pri modeliranju podob božanskih bitij.

Umetnost in obrt Butana, ki predstavlja izključno »duh in identiteto himalajskega kraljestva«, je opredeljena kot umetnost Zorig Chosum, kar pomeni 'trinajst butanskih umetnosti in obrti', trinajst obrti so mizarstvo, slikarstvo, izdelava papirja, kovaštvo, tkanje, kiparstvo in številne druge. Inštitut Zorig Chosum v Thimphuju je glavna ustanova tradicionalnih umetnosti in obrti, ki jo je ustanovila vlada Butana in katere edini cilj je ohranitev bogate kulture in tradicije Butana ter usposabljanje študentov v vseh tradicionalnih oblikah umetnosti. V vzhodnem Butanu obstaja še ena podobna institucija, znana kot Trashi Yangtse. Butansko podeželsko življenje je prikazano tudi v Muzeju ljudske dediščine v Thimphuju. Tu je tudi Studio za amaterske umetnike, ki spodbuja in promovira oblike umetnosti med mladimi.


© MMXXIII Rich X Search. We shall prevail. All rights reserved. Rich X Search